
| Parameter | Value |
|---|---|
| Reference Type | External, Internal |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 4.5 V |
| Analog Supply Voltage | 4.5 V to 5.5 V |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Bits | 12 |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Settling Time | 15.5 µs |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Number of D/A Converters | 16 |
| Differential Output | No |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
Stock: 53
Distributors
pcbx
Unit Price$47.37142
Ext.Price$47.37142
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $47.37142 | $47.37142 |
| 10 | $39.35869 | $393.58690 |
| 25 | $37.81617 | $945.40425 |
| 50 | $36.33410 | $1816.70500 |
| 100 | $34.90965 | $3490.96500 |
